Welcome!

Winter 2015 Schedule

Welcome Back to classes!

We are pleased to welcome our new and returning students. You will find information below about your class schedule.

On your first day of classes, you must attend an orientation session to receive guidelines and important information about our program and your classes.
Please be on time:
Date: Monday, January 12, 2015
Time: 9:00 am (Morning schedule)
OR 6:00 pm (Evening schedule)

Where: Little Theater, M-Building, Main Floor (31-10 Thomson Ave. LIC)
Most of our classes will begin on January 12 and end on March 31.

 

Class Code:  04BE3A1
BEGINNING CLASSES:   January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 31, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, and Thursday
TIME:                                 9:00 AM – 12:00 PM
INSTRUCTOR:                 Lisa Diomande
CLASSROOM:                Mon: C356 – Tue: C416 – Thu: BA05
Ahmed, Hafiz Salman
Almatari, Rabab
Alviso, Rosalina
Bueno, Luz
Christopher, Dayhann
Daif, Fatima
Dakpa, Tenzing
Dickey, Phur
Dogaru, Raluka-Cosmina
Fabre, Jennifer
Fulton, Maurice
Gillette, Theresa
Guzman, Michelle
Hossain, Emran
Lalbihari, Andrew
Lhamo, Yewong
Llamo, Kalsang
Lopez, Ricky
Mitchell, Marcos J.
Molina, Diana
Morales, Neil T.
Ndiaye, Mamadou
Nisbeth, Christopher
Perez, Taina
Rani, Sayeda S.
Reza Magallanes Berenice
Rhasel, MD
Riddick, Janay
Robayo, Stephanie
Romero, Sandra
Ruiz, Daren
Santos, Lucas
Shahin, Jubada
Tovar, Diana
Washington, Brieanna

 

Class Code:  04BE3A2
BEGINNING CLASSES:   January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 27, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, Thursday, and Friday
TIME:                                  9:00 AM – 1:00 PM
INSTRUCTOR:                  Adam Gorsline
CLASSROOM:                 Mon & Thu: C225 – Tue: B130 – Fri: C411
Adhikari, Ram
Amaach, Mohamed
Arezki, Meziane
Begun, Fatema
Cambi, Silvia
Chabla, Julio
Chisholm, Sasha Gail
Choedon, Sonam
Cortez, Ana
Dantzler, Felicia
De La Cruz, Michelle
Edourd, Yasmille D.
Foster, Stasha N.
Galvis, Christian
Giraldo, John
Gurung,  Vidya
Herrera, Silvia
Hill, Jamaal
Ismail, Ilham
Khan, Khadiza
King, Anthony
Kone, Madjara
Laroulie, Semexant
Marchan, Tyasia S.
Paudel, William
Peralta, Francisco J.
Phipps, Darrell
Rodriguez, Madeline
Santiago, Miguel
Villacreses, Leslie
Yonten, Tenzin

 

Class Code:  04BE4A1
BEGINNING CLASSES:   January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 27, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, Thursday, and Friday
TIME:                                  9:00 AM – 1:00 PM
INSTRUCTOR:                  Daryl Lucas
CLASSROOM:                Mon & Thu: C416 – Tue: BA11 – Fri: C414
Anthraper, Romin Mathew
Atkins,  Ryan
Baptiste, Joseph
Beckford, Shaundrece
Bonczek, Isabela A.
Castro, Jonathan L.
Castro, Nelson G.
Clark, Dayshel
Cordero,Amrando
Corona, Juana
Deonarine, theresa
Disla, Alba M.
Gonzales, Camille
Gonzalez, Jasmine
Hart, Khalif
Hernandez, Maribel
Islam, Rawshon
Joseph, Jeffery
Lopez, Tiana
Marin, Michelle
Martinez, Kevin
Mejia, Cynthia
Morales, Tatiana
Mozart, Lunice
Namgyal, thupten
Nazario, Jonathan
Racines, Arlene
Rinchen, Karma
Rojas, Moran, Pedro
Rosas, David
Sancho, Rasheem
Santeliz, Yakelin M.
Santos, Carmen
Sherpa,Lakpa
Sonthonax, Tessa
Soria, Karen
Wilson, Shaliek
Witter, Adrian

 

Class Code:  04BE4A2
BEGINNING CLASSES:   January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 27, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, and Thursday
TIME:                                 9:00 AM – 12:00 PM
INSTRUCTOR:                Jane Parkerton
CLASSROOM:                Mon: BA05 – Tue: E129 – Thu: BA11
Alam, Tanzina
Arshad, Lubna
Azad, Sonia
Bruna, Dawn
Candanedo, Jose
Castillo, Nilda
Chiriac, Lenuta
Choudhury, Farah
Diaz, Genesis
Duron, Douglas
Espinosa, Tiana
Farhat, Laila
Giordano, Gui
Griffith, Kiara
Gumbs, Kevin
Hassan Romesa
Islan, Amirul
Jimenez, Genesis
Kyle, Rice
Liu, Jinlan
Lopez, Rosa
Mayancela, Maria
McLaurin, Porscha
McQuillar, Daniellea
Mosso, Simon
Naseem, Asma
Nopur, Tahmina
Oyola, Ingrid
Portillo, Alvaro
Robayo, Michelle
Singh Gurdeep
Urbaez, Rosalba
Zohora, Fatema
Zulfigar, Humara

 

Class Code:  04HSEA1
BEGINNING CLASSES:   January 13, 2015
ENDING CLASSES:        March 27, 2015
CLASS SCHEDULE:       Tuesday,  Wednesday, and Friday
TIME:                               9:00 AM – 1:00 PM
INSTRUCTOR:               Angelo Ditta
CLASSROOM:               Tue: C228 – Wed: C414 – Fri: C450
Adu, Rebecca
Aidara, Badara
Batiz, Emmanuel
Benknockee, Zedekiah
Bennet, Deanna
Camarena, Oscar
Cordova, Vivian
Del Cid, Marleny
Dhoden, Tsering
Fuentes, Lucero
Garcia, Daniel
Georgiou, Micheal
Jaigobin, Somwatie
Jiang, Juan
Khangsar, Chime
King, Brittany
Laszczkowski, Katarzyna
Lepcha, Tashi
Lhakpa, Tenzin
Madramootoo, Julia
Mazuera, Nathalie
Mcintosh, Shia Ann
Mejia, Vanessa
Monaco, Marilena
Montero, Jhonan
Moreno, Natalia
Perez, Fernando
Rasiman, Nancy
Sanchez, Hector
Sherpa, Sapin
Skamnias, Vasilis
Tariq, Norman
Tendar, Chime
Valentin, Elizabeth
Villares, Felipe
Williams, Sparkle
Williams, Stefania
Xia, Marks
Zamora, Gustavo

 

Class Code:  04BE3E1
BEGINNING CLASSES:     January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 31, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, and Thursday
TIME:                            6:00 PM – 9:00 PM
INSTRUCTOR:                Ennis Smith
CLASSROOM:                C241
Abad, Maria A
Aguero, Liz P
Akthar, Farhana
Allen, Regan
Bellamy, Tyanna
Calzada, delilah
Castro, Jorge
Cherubin, Zelma
Cortes, Jessica
Coulter, Rena
Freire, Luceni
Galeas, Dimas H
Kader, Mohammed M
Martinz, Jhoselin
Migmar, Migmar
Morales, Christopher
Perez, Rosa
Pilco, Carlos
Rivera, Bonnie
Santos, Armando
Santos, Silvina
Tatis, Jennifer
Taylor, Kiara
Ufret, Sabrina
Vasquez, Jessica

 

Class Code:  04BE3E2
BEGINNING CLASSES:     January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 31, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, and Thursday
TIME:                            6:00 PM – 9:00 PM
INSTRUCTOR:                Amira Farrell
CLASSROOM:                C240
Amena, Ferdoushi
Barnfeld, Jennefer
Bayolima, Anay
Begum, Ferdowsi
Boles, Honesty
Camacho, Matthew
Cazhco, Janet
Chan, Thomas
Conde, Cecil
Covington, Donald
Davis, Denise
Dominguez, Jazviny
Jimenez, Fausto
Johnson, Raheem
Jones, Rochelle
Khan, Ashan
Luzuriago, Diana
Mohamed, Raymond
Ngaima, Sangbe
Pinero, Joshua
Ramirez, Jose
Rojas, Yoni
Smith, Aponte
White, Sarnia

 

Class Code:  04BE4E1
BEGINNING CLASSES:   January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 31, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, and Thursday
TIME:                                 6:00 PM – 9:00 PM
INSTRUCTOR:                Austin Stout
CLASSROOM:                BA10
Abdo, Salman F
Alvarado, Aimee
Badillo, Henry
Beeker, Shane
Blue, Shadise
Cabrera, Gabriel A.
Candelario, Joel
Chavez, Wendy
De Jesus, Zymena
Diaz, Jose
Elterman, Evelina
Gorska, Adrian
Green, Eric
Guzman, Jose
Hotak, Halayatullah
Izquierdo, Shantelle
Kejti, Kupi
Kupi, Mem
Lee, Edia
McDaniel, Nona
Morales, Jennifer
Morales, Roger
Moran, Nancy
Natividad, Deborah
Rodriguez, Rafaela
Rojas, Yuli
Rugerio, Erick
Santana, Luis
Swat, Sebastian
Taha, Saara
Tsering, Phurbu
Urena, Denisse
Valladares, Digna
Wangdu. Tsering
Williams, Sherria F.

 

Class Code:  04BE4E2
BEGINNING CLASSES:     January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 31, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, and Thursday
TIME:                            6:00 PM – 9:00 PM
INSTRUCTOR:                Norma Roe
CLASSROOM:                C243
Arboleda, Jonathan
Best, Brenda
Caro, William
Chowdhury, Fazlul
Cristian, Oliver
Dhargay, Lobsang
Fortes, Bruno
Guncay, Luis
Hidalgo, Fabrizio
Iqbal, Amdadul
Jaggermauth, Indra
Kakoli, Rakhi
Kalsang, Tenzin
Khudashvili, Lina
Kumar, Jashoda
Lema, Wilian
Lewis, Bria
Maldonado, Robert
Mananndhar, Surech
McPherson, Shonelle
Merritt, Anthony
Morales, Antonio
Nila, Nilima
Nipa, Maria
Obajda, Malgorzata
Peralta, Gregory
Ramsewak, Ahilya
Reyes, Deenise
Richardson, Nicolas
Rozario, Ovi
Sedeno, Jeffrey
Tamang, Bishu
White, Jamaal
Yanqou-qbianmbalo, Noel

 

Class Code:  04HSEE1
BEGINNING CLASSES:     January 12, 2015
ENDING CLASSES:          March 31, 2015
CLASS SCHEDULE:          Monday, Tuesday, and Thursday
TIME:                            6:00 PM – 9:00 PM
INSTRUCTOR:                Angelo Ditta
CLASSROOM:                C443
Bayolima, Johanna
Benn, Algie
Castillo, Norma
Castro, Leonardo
Diaz, Laura
Duke, Terika
Erazo, Shirley
Garcia, Jessica
Guaman, Xavier
Karvay, Billy
Lee Sooja
Lopez, Pierina
Lugo, Keila
Medina, Shawny
Norelis, robenson
Ristic, Ricky
Rodriguez, Marisol
Rodriguez, Wendy
Rojas, Brigueth
Roman, Edwin
Rosario, Christian
Sultana, Abida
Tarrant, Raven
Victoria, Katherine
Williams, Wilburn
Williams, Brttany
Wilson, Bre’ yah
Wilson, Simone
Witek, Agnieszka
Zhou, Qing